الزامات اقامتگاههای بومگردی

زمان آن رسیده است که به غذای روح و وجودمان بپردازیم به آرامش درونیمان . در یک طبیعت بکر  با خانه ی کاهگلی و بوی آتش و هیزم و تناول غذاهای سنتی لذیذ و خوشمزه . تکیه دادن به لحظه ها در این تصور خیال انگیز چقدر لذت بخش و جذاب است.

مدتیست که صنعت گردشگری بصورت جدی تر برای معرفی مناطق روستایی طرح تورهای بومگردی را راه اندازی کرده است که این امر زمینه بسیار پر اهمیتی برای توسعه اقتصادی ،اجتماعی محله های روستایی است. کاملا روشن است که تنها زیاد بودن نیروی انسانی نمی تواند تضمین کننده نتیجه خوب برای دست یابی به اهداف این مبحث باشد؛ پس بایستی علاوه برنیروی انسانی، میزان دانش تئوری و عملی و آشنایی خدمات دهندگان با مهارت های حرفه ای نیز بالاتر رفته شود.

** شرایط عمومی و نیازمندیهای اقامتگاه های بوم گردی که باید داشته باشند.

– در همه ی اقامتگاه های بومگردی رعایت اصل فنی و مهندسی ساختمان که متعهد سلامت و ایمنی ساکنان گردشگر هستند امریست الزامی، این اقامتگاهها با استفاده از مواد اولیه بومی و با بهره بردن از علم و دانش بومی و سازگار با محیط طبیعی و فرهنگی اطراف خود بنا شده است و در مدت زمان استفاده و یا گسترش اقامتگاه این شرایط باید پایدار باشد.

– نحوه تنظیم روشنایی اقامتگاه های بومگردی باید بیشترین صرفه جویی در مصرف انرژی و حداقل آلودگی نوری را در محیط ایجاد کند و ضمن آن روشنایی مورد نیاز گردشگران را تامین کند که آزار دهنده نباشد.

– ساختار سیستمهای گرمایش و سرمایش اقامتگاههای بومگردی باید کمترین ضرر را بر محیط زیست محیطی داشته باشد و در ضمن تامین کننده آسایش گردشگران باشد . این نوع ساختار با لحاظ اصول معماری بومی و ترکیب دانش فنی روز ، باید بتواند اندازه حدر رفتن حرارتی در اقامتگاه های بومگردی را به حداقل برساند.

– تمامی اقامتگاههای بومگردی وظیفه دارند با توجه به ذائقه مسافران ،خوراکی و نوشیدنی های بومی را با استفاده از آراستگی سفره بومی و رعایت اصول بهداشتی به گردشگران ارائه دهند و برای گردشگران خاطره یک سفر خوش را رقم بزنند.

– تمامی شیرآلات اقامتگاه های بومگردی بایستی از نوعی باشند که کاهش مصرف آب را به دنبال داشته باشند.

– فراهم کردن فرصت برای بازدید از منظره طبیعی و بستر فرهنگی اطراف اقامتگاه های بومگردی توسط راهنمایان و راهبران و بلدهای بومی مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کلیه اقامتگاه های بومگردی مهم و لازم است.

– با توجه به دور بودن اقامتگاه های بوم گردی از مراکز امدادی و بودن در محیط های طبیعی باید همه اقامتگاه ها با در نظر گرفتن خطرها و حوادث مربوط با فعالیت خود و ارائه آن به مراجع صدور مجوز طی گزارشاتی که هر دو سال یک بار مورد بازنگری قرار خواهد گرفت، اقدامات لازم را در خصوص مدیریت حوادث در محدوده جغرافیایی فعالیت خود (از جمله تعامل با نهادهای محلی امدادی ، تامین تجهیزات امدادی در حد نیاز و مطابق گزارش مذکور و ..) به انجام برسانند.